Kazançlı İş Fikirleri, Etkili İş Kurma Teknikleri – Bayilik Veren Firmalar

Arı Sütü Üretimi Sektöründe İş Fikirleri

16.03.2019
50
Arı Sütü Üretimi Sektöründe İş Fikirleri

Günümüzde yeni girişimciler için kabiliyetlerine ve sermayelerine göre farklı kategorilerde iş fırsatları bulunuyor. Bunlardan biri de arı sütü üretimidir. Arı sütü işçi aralardan elde ediliyor. Yutak üstü bezlerinden salgıladıkları bu madde kraliçe arı ve yavrular için üretilir. Süt tüketimi diğer arılar için sadece yavru oldukları dönem ile sınırlıdır. Sonrasında bal ve polen ile beslenme sağlanıyor. Devlet tarafından da arıcılık sektöründe destek verilmekte ve arıcılık yaparak örneğin 200 arı ile yıllık 100 bin kira kazanabilirsiniz. Sektör içerisinde bal, arı sütü, polen gibi ürünlerinizi geniş bir yelpaze ile sunabilirsiniz.

Arı Sütü Üretimine Nasıl Başlarım?

Bu alanda eğitimler almak çok önemlidir.  BALDER gibi dernekler bu alandaki projelere destekler sunmaktadır. Bunun yanında devlet desteği olarak ta farklı başlıklar altında bütçe olarak daha az maliyetlerde bu işe başlanabilir. Yerli üretimciler bu şekilde girişimcilik kapasitesin artmasını sağlayabilir.

Arı Sütü Üretimi Nasıl Yaparım?

Bu işi yapmak için öncelikle başlama cesaretiniz ve azminiz olması çok önemlidir. Özgüveni yüksek girişimciler doğru yerde doğru adımlar atarak bu sektör içerisinde iyi kazançlar elde edebilir. Arı sütü üretmek isteyen arıcılar işçi, kraliçe ve erkek araların depoladıkları sütü alır. Arı sütü gözeneklerde toplanır. Arı sütü üretiminde iki çeşit yöntem izleniyor. Bunlardan biri aşılama, diğeri ise doğal yöntemlerdir. Doğal yöntemlerde işçi arıların daha çok Kraliçe Arıyı beslemeleri adına teşvikler yapılmaktadır. Aşılama metodunda ise Kraliçe arı bölmelerinde işçi arı kısımlarından alınan genç larvalar ilave edilerek yapılıyor. Devlet bu konuda girişimcilere destek vermek adına eğitimler vermekte ve kovanlar hediye etmektedir. Türkiye Kalkınma Vakfı gibi eğitime destek veren resmi kurumlar bulunuyor. İşkur ve Belediyeler vasıtası ile de bu eğitimlere katılmak mümkündür.

Arı Sütü Üretimi İçin Ne Kadar Bütçe Ayırmalıyım?

Devlet desteklerinden faydalanarak maliyeti çok daha aza indirebilirsiniz. Bu destek projeleri kapsamında hem eğitimler verilmekte, hem de kovan hediye edilmektedir. İlk kez arıcılık yapacaklar 30 kovan ile işe başlayabilir. Kovanlar 200- 250 lira arasında değişen fiyatlara sahiptir. Ana arıların satış fiyatı ise 30 TL olmaktadır. Her kovanda yanlış bir kraliçe arı bulunur. Kovanlar için 6000 ile 7000 arasında bir masrafınız olabilir. Kraliçe arılar için ise 900- 1000 lira arasında bir maliyetiniz olacaktır. Diğer malzemeler birlikte 10000 liraya rahatlıkla 30 kovan olarak işe başlanabilir.

Arı Sütünün Nerelerde Satışı Yapılır?

Arı sütünde talep oldukça fazladır. Bu nedenle bu alanda iyi para kazanma yöntemi elde etmiş olabilirsiniz. Online olarak satış yapabilir ve çok geniş bir Pazar içerisinde ürünlerinize alıcı bulabilirsiniz. Bal üretimi bakımından ülkemiz dünyada ikinci sırada yer alıyor. Küresel bal pazarında ise ülkemizin payı yüzde 1,1’dir. Bal pazarının hacmi 500 milyon liradır. Bu dilim arttıkça sektör içerisinde ihracat talepleri de artacaktır.

Arı Sütü Satışı ile Ne Karı sütü üretimi eğitimiadar Para Kazanırım?

Arı sütü zor elde edildiği ve flora bakımından çok değerli olduğu için kilosu 5- 10 bin lira arasında alıcı buluyor. Bu nedenle 10 ya da 100 gram şeklinde satışları oluyor. Bu şekilde yıllık 100 bin lira kazanabilirsiniz. Ana arı hücresinde 200- 250 mg arı sütü alınabiliyor. Ancak doğal üretim yöntemi ile her kovandan sadece 20- 24 gram arı sütü elde edilebilir. Özellikle arıcılık alanında iş kuruyorum şeklinde hedefleri olanlar için arı sütü ile çeşitlilik sağlamak kazançlarını artıracaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2018 - Kazanclifikirler.com