Kazançlı İş Fikirleri, Etkili İş Kurma Teknikleri – Bayilik Veren Firmalar

Ayakkabı Satış Mağazası Sektöründe İş Fikirleri

16.03.2019
52
Ayakkabı Satış Mağazası Sektöründe İş Fikirleri

Birbirinden farklı ayakkabı çeşidi sunabileceğiniz ayakkabı satış sektöründe iyi kazançlarda para kazanma elde edilebilir. Birbirinde farklı kategorilerde ayakkabılar bulunuyor. Geniş ürün yelpazesi ile büyük bir kesime hitap eden bir mağaza açabilirsiniz. Oldukça karlı bir işletme olabilir. Ancak iyi bir planlama ile hazırlıklar yapılması gereklidir.

Ayakkabı Satış Mağazası Nasıl Açılır?

Ayakkabı satış profilinizi hazırlamanız önemlidir. Ortopedik ya da kadınlar için moda tasarım modelleri üzerine konseptler kurabilirsiniz. Mağazanızı kuracağınız alandaki nüfusun demografik özellikleri de önemlidir. Dükkan açılışı için öncelikle iş planı hazırlamanız gereklidir. Hedef pazarda belirlediğiniz işin detaylarını ve en az üç yıllık gider bütçenizin hazırlanması da daha sağlam bir başlangıç yapmanızı sağlayacaktır. İlgili resmi kurumlara başvurarak ruhsat ve izin alınmalıdır. Bunun yanında vergi dairesine başvurarak vergi işlemlerinizi de halledebilirsiniz. Toptancılar da hesap açmalı, online olarak ta toptancılar bulabilirsiniz. Bir dükkan kiralamalı, özellikle de seçtiğiniz lokasyona çok dikkat etmeniz gereklidir. Bunun yanında e- ticaret alanında sanal olarak ta hizmetler vermeniz önemlidir. Sonrasında reklam ve pazarlama çalışmalarına da önem vermelisiniz.

Ayakkabı Dükkanı Açma Şartları

En az 60 m2 bir dükkan tercih etmelisiniz. Ayakkabı yanında kemer, cüzdan, çanta, deri aksesuarlarda ürün portföyünün içinde yer alabilir. Dükkanınız içinde bir deponuz, istif alanınızı, deneme reyonları ve teşhir bölümleri olmalıdır. Teknik yerleşim alanında uzman bir kişiden yerleşim krokisi çizimi istenmelidir.

Ayakkabı Dükkanı Açmak İçin Gereken Evraklar

İkametgah senedi ve nüfus cüzdanı sureti, iki adet fotoğraf, tapu ya da kira mukavelesi aslı ya da noter tasdikli sureti, vergi levhası fotokopisi, ticaret odası kaydı fotokopisi, sigorta belgesi istenen resmi evraklardır. Su abonesi kartlı sayaç, itfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu, imza sirküleri, savcılıktan yeni tarihli sabıka kaydı gereklidir. Yeni iş kurmak isteyen bireyler bu alanda çalışmalar yapabilirler. Ancak bayilik veren firmalar aracılığı ile de çok daha ekonomik maliyetlerde dükkan açılışları yapabilirsiniz.

Ayakkabı Satış Mağazası Açarken Bayi Olabilirsiniz

Bağımsız bir işletmeci olmak maliyetli, yorucu ve riskli olabilir. Tüm riskleri ve bu maliyetleri tek başınıza üstlenmek yerine kurumsal bir marka çatısı altında ticari hayata adım atmak çok daha güvenli bir çalışma olacaktır. Maliyetlerinizin düşmesinin yanında işte yaşayabileceğiniz acemilikler ve reklam alanındaki ekstra masraflarınız olmadan kazançlar elde edebilirsiniz.

Ayakkabı Satış Mağazası İçin Ne Kadar Bütçe Ayırmalıyım?

Dükkan konsepti belirlendikten sonra iyi bir lokasyonda bütçenize göre bir dükkan seçimi yapmanız gereklidir. Dükkan kiraları merkezi noktalarda 5- 15 bin arasında olabilir. Başlangıç evrakları, yakıt, dükkan temizliği içinde ortalama 3000 TL harcanabilir. Ürün çeşitliliği oluştururken ilk etapta çok fazla stok yapmak maliyetinizi artırır. Bu nedenle her kesime hitap eden en çok tercih edilen ürünlerden bir stok takibi ile işe başlayabilirsiniz.  Bunların yanında müşterilerin ayakkabı denerken kullanabileceği puflar, boy aynaları da almanız gereklidir. 100- 200 lira arasında bu tip ürünler bulabilirsiniz. Raf sistemi için dükkanınızın büyüklüğüne göre ortalama 5 bin lira harcanabilir. Pos cihazları ve yazar kasalar için de 2 bin TL harcayabilirsiniz. Ayakkabılar için banko masası 1500 TL’ye bulabilirsiniz. Bu tip ihtiyaçlara göre değişen maliyetler olsa da 50- 70 bin TL arasında değişen rakamlarda ayakkabı mağazası açabilirsiniz.

Ayakkabı Satış Mağazası için Ne Kadar Kazanırım?

Bu alandaki girişimcilere yeni iş fikirleri için 150 Bin TL’ye kadar KOSGEB desteği verilmektedir. Yaptığınız masrafı birkaç yıl içinde geri kazanabilirsiniz. Yıllık 30- 40 bin kazanç elde edilebilir. Bu rakamlar dükkan açtığınız lokasyona ve şehre göre değişebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2018 - Kazanclifikirler.com