Kazançlı İş Fikirleri, Etkili İş Kurma Teknikleri – Bayilik Veren Firmalar

Böcek Yetiştirme Sektöründe İş Fikirleri

Böcek Yetiştirme Sektöründe İş Fikirleri

Küçük kapalı alanlarda yapabileceğiniz İş fikirleri arasında böcek yetiştiriciliği iyi bir alternatiftir. Özellikle ipek böceği yetiştiriciliği pek çok girişimciyi memnun edecek kazançlar sunmaktadır. Yetiştirebileceğiniz böcek türleri arasında ipek böceği dışında, arı, uğur böceği, çekirge, kurtçuk, solucan, tıbbi sülük, hama böceği, morio kurdu bulunuyor. Bu böceklerden bazılarının kendini satarak, bazılarının ise sağladıkları hizmetleri satarak kazanç elde edebilirsiniz. Bu böcek türleri 20 kuruş ile 11 TL arasında değişen fiyatlar ile satışa sunulabilir. İç piyasada daha çok canlı yem olarak tercih edilen böcekler dış piyasaya ihraç edilmektedir. Çin başta olmak üzere ABD, Fransa, Almanya, İngiltere, Avustralya gibi ülkeler ihracat potansiyeli yüksek ülkelerdir.

Böcek Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Seçtiğiniz böcek türüne göre yetiştiricilik yapabilirsiniz. Bu alanda farklı metotlar kullanılacaktır. Hayvanat bahçeleri, akvaryumlar, pet shoplardan gelen siparişlere göre de üretimler yapılabilir. Bunun yanında kedi, köpek ya da vahşi hayvanları bulunan insanlarda potansiyel müşterileriniz olabilir. Özellikle dış pazarda güzel bir satış başarısı elde edebilirsiniz. En çok para kazandıran işler arasında yer alan böcek yetiştiriciliği farklı kategorilerde incelenebilir.

İpek Böceği Yetiştiriciliği

İpek böceği protein lifi yani ipek üreterek tekstil sektörünün hammaddesini oluşturur. İpek böcekleri 4 ile 8 gün arasında ortalama 300 bin kez döner ve koza oluşturur. Uzun, yumuşak, hafif olan ipek naylona göre iki kat daha esnektir. Ayrıca parlaktır ve boyanabilir. Bir kutu ipek böceğini beslemek için 500 kg dut yaprağı gereklidir. Sadece dut yaprağı ile beslenen bu böceklere yem temini için yetiştiriciler devlet desteği alabiliyor. 90 m2 bir alandaki ipek böceklerinden bir ayda 15000 TL para kazanabilirsiniz.

Arı Yetiştiriciliği

Arıcılık sektörü arı ürünleri ve balmumum üretimlerini kapsar. Bu ürünler satılabildiği gibi farklı maddeler haline de getirilebiliyor. Bal üretim işletmesi kurmak oldukça karlı bir iştir. Pek çok ülke bu alanda küçük ölçekli çalışmaları bırakarak sanayileşmiştir. Bu sektörde iş kurmak oldukça basittir. Bakımı da oldukça ucuz olan arı yetiştiriciliğinde iyi derecede gelirler elde edebilirsiniz. Bir kilo organik balın 85- 150 TL arasında değiştiğini varsayacak olursanız, kazancınızın oldukça tatmin edici olacağınız söyleyebiliriz.

Uğur Böceği Yetiştiriciliği

Uğur böceği tarım dostu böceklerden biridir. Gübreleme ve kimyasallara alternatif olarak görülen uğur böcekleri, bitkilerin özünü emer ve bitkinin büyümesini engelleyen bitki bitlerini temizler. Böcek ilacı ve kimyasalları en aza indirmek için uğur böcekleri kullanılmakta ve daha sağlıklı bir yetiştirme alanı elde edilmektedir. 1 ergin uğur böceği bir yıl içerisinde 1000 yumurta veriyor. Bu da uğur böceği yetiştiricilerinin yıllık kazançlar elde edebilir.

Çekirge Yetiştiriciliği

Çekirge üretimlerinde doğada bulunanlardan farklı özelliklere sahip böcekler yetiştirilir. Özellikle Libya Çöl çekirgesi üretim için tercih edilir. Ancak üretim yapacağınız alanda iklimlendirmeyi çok iyi bir şekilde yapmanız gereklidir. Özellikle üreme döneminde nem oranının yüksek olması önemlidir. Uygun ortamlar hazırlayarak 1 ay içerisinde üretim yapabilirsiniz.  Ergin 50 adet çekice ortalama 22- 25 TL arasında alıcı bulabilir. Yeni doğan çekirgeler ise 22 kuruştan satılabiliyor. Haftalık 20 bin çekirge satışı gerçekleştirebilirsiniz. Bu da 4400 TL kazanç anlamına gelir.

Tıbbi Sülük Yetiştiriciliği

Milatta öncesine uzanan tedavi yöntemlerine kullanılan sülükler, 2014 yılında resmi gazete de yayınlanarak resmiyet kazanmıştır. Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan bu sülükler, yılda 3 ya da 4 kez yumurta bırakmaktadır. 1 ay içerisinde yumurtadan çıkan larvalar, 5 ila 6 ay arasında kullanıma hazır hale gelir. En kazançlı para kazanma yolları arasında yer alan sülük yetiştiriciliğinde sülükler kullanımlarından 45 gün öncesine kadar beslenir. Ortalama olarak tanesi 5 TL’de satışa sunulmaktadır. 180 m2 alanda 160 adet üretebilirsiniz. Yıllık 4 kez sülük yumurtlama dönemi olursa 640 adet olur. Tanesi 5 TL üzerinden 3200 TL kazanç elde edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2018 - Kazanclifikirler.com