Kazançlı İş Fikirleri, Etkili İş Kurma Teknikleri – Bayilik Veren Firmalar

Elma Yetiştiriciliği Sektöründe İş Fikirleri

28.02.2019
128
Elma Yetiştiriciliği Sektöründe İş Fikirleri

Belirli sermayesi ve imkanları olanlar için elma yetiştiriciliği para kazandıran işler arasında sayılabilir. Elma ılık iklimlerde yetişir. Bu alanda dünyada en çok ekim yapan ülkelerin başına Çin geliyor. Sonrasında Avrupa ülkeleri, Amerika ve Türkiye geliyor. Elma üretimi yurt içi satışın yanında ihracat alanında da çok önemli bir seçenektir. İş fikirleri arayanlar girişimciler için meyvecilik çok iyi bir yatırım olacaktır. Özellikle ihracatçılar meyveleri daha dalında ilen satın alabiliyor. Bahçe kurma maliyeti de oldukça düşüktür. Meyvecilik sektöründe çok önemli devlet destekleri de bulunuyor. 1 dönümlük bir arazide yıllık 10 bin TL kar elde edilebilir.

Elma Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Ülkemizde 2,5 milyon ton elma üretimi yapılıyor. Bu da dünya sıralamalarında ilk sıralarda yer almak anlamına geliyor. Elma yetiştiriciliği yapmak için bazı kriterlere özellikle dikkat edilmelidir.

– İklim olarak ılıman iklim kuşaklarında yetişen elma için girişimciler, yüksek yaz sıcaklığı olmayan, kış dinlenmesi olan bölgeler seçilmelidir.

– Humus bulunduran, yeterli kireç olan kumlu ve nemli topraklara ihtiyaç duyar. Toprak derinliği 2 metre ya da daha fazla olabilir. Özellikle toprak meyvenin kök gelişimine izin vermelidir.

– Elma anaçları arasında tohum, klon, çok bodur, yarı bodur anaçlar bulunur. Yarı bodur en çok tercih edilen anaç olmakta ve iyi bir kök sistemlerinin yanında kazıkla desteklenmeye ihtiyaç duymuyorlar.

– Yetiştirmeniz gereken elma türleri seçilir ve fidan dikimleri için genel olarak sonbaharda yaprak dökümü tercih edilir. Kışı sert geçen yerlerde ilkbaharda da dikim yapılabilir.  En iyi iş fırsatları arasında yer alan meyve yetiştiriciliğinde iyi bir sanayi tüketimi olan elma yetiştiriciliği dikkat edilecek bu özelliklerde çok daha karlı bir iş olacaktır.

Elma Bahçesi Nasıl Kurulur?

Meyve bahçesi kurma maliyeti orta ölçekte bireyler için ideal seviyelerde yer alıyor. Son dönemlerde daha çok klasik anaçlar ya da bodur ağaçlar tavsiye ediliyor. Bir dönümlük bir arazi için meyve türüne göre 20 fidan dikilebilir. Bodur fidan tercih ettiğinizde ise bir dönüm araziye 60 ağaç dikebilirsiniz. En az dört yıllık ürün yetiştirme dönemi sonunda bodur ağaçlar daha çok verim sağlıyor. Fidanlar ilkbahar ya da sonbaharda dikilebilir. İyi bir kazanç elde edebilmek için 50 dönümlük araziler ile bu işe başlanılması öneriliyor. Özellikle sanayiciler 1000 dönüm arsalar ve üzerindeki ölçeklerde bu işe başlamaktadır. Ülkemiz meyve yetiştiriciliği konusunda oldukça avantajlı konuma sahiptir. Meyvecilikteki bu fırsatlar büyük sermaye gruplarına dev yatırımlar yapma ortamı oluşturmaktadır.

Elma Bahçesi Kurma Maliyeti Ne Kadar Olur?

Klasik ağaç tercih ettiğinizde tanesi ortalama olarak 6 ile 15 lira arasında değişir. Dönüm başına fidan maliyeti bu şekilde ağaçlar tercih edildiğinde 200 ya da 300 lira olabilir. Bodur ağaç tercih ettiğinizde ise fidanların adet maliyeti 20 TL olacaktır. Dönüm başına 1200 lira bir ağaç masrafınız olabilir. Bir dönümlük arazi için tüplü fidan tercih ettiğinizde fidan, sulama, bakım ve bunun yanında ilaçlama kalemleri için 3500 lira gibi rakamlarda maliyetleriniz olabilir. 300 ağaçlık bir bahçede dönüm başına 1000 lira kazanç elde edilebiliyor. İlk yatırım alanında bu tip bir bahçe için dönüm başına 3 bin TL maliyet olabilir.

Elma Bahçesi Kurmada Devlet Desteği

Dekar başına mazot ve gübre için 11 lira devlet tarafından ödenmektedir. İyi tarım uygulamaları için ise dekar başına 50 lira verilirken, sertifikalı fidan kullanım desteklemesi olarak ise dekar başına 100 lira verilmektedir. Köyüne dönen çiftçilere ise devletten 30 lira hibe olmak üzere 100 bin liraya kadar da faizsiz kredi olanakları sunulmaktadır.

Elma Yetiştiriciliği Sektöründe Ne Kadar Kazanırım?

Meyve yetiştiriciliği alanında iş kurmak isteyen bireyler bütçelerine göre arazi seçimlerine göre iyi kazançlar elde edebilir. 50 dönümlük bir araziden yıllık 70 bin lira kar elde etmek mümkündür. Orta ölçekli bir araziden 7 bin TL gelir elde edilebilir. Yatırım için tam bodur fideler tercih ediliyor. Bahçeler 5’inci yıldan sonra 6 ton ürün verebiliyor. Doğru yatırım ile önemli kazançlar bu sektörde elde edilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2018 - Kazanclifikirler.com