Kazançlı İş Fikirleri, Etkili İş Kurma Teknikleri – Bayilik Veren Firmalar

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Yaparak Para Kazanmak

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Yaparak Para Kazanmak

Ülkemizde en kazançlı iş fikirleri arasında yer alan gayrimenkul değerleme uzmanlığı, iş yeri ve konut satın alırken bu meslek danışanları ayrıntılı raporlar vermektedir. Finans ve banka kuruluşları genellikle değerleme uzmanlarını kendi bünyelerinde çalıştırmaktadır. Tecrübeli bir değerleme uzmanı olarak aylık 5000 TL kazancınız olabilir. En çok kazandıran meslekler arasından yer alan değerleme uzmanlığı için bağımsız çalışmalar da yapabilirsiniz.

GayriMenkul Değerleme Uzmanı Nasıl Olunur?

Bu alanda uzman olabilmek için Sermaye Piyasası Kurulu tarafından her yıl yapılan 31 Mayıs-  1 Haziran arasındaki sınavlardan geçmeniz gereklidir. 15- 16 Kasım tarihleri arasında da aynı sınava girme imkanınız vardır. Sınav Anadolu Üniversitesi tarafından yapılıyor. Bu sınava girebilmek için asgari 4 yıllık üniversite bitirmeniz gerekiyor. Bu sınavı geçerek sertifika alabilmek için ise 70 not ortalamasını almanız gerekiyor. Üniversitelerin son sınıflarında okuyanlarda bu sınavlara girebiliyor. Bu sınavlarda temel finans matematiği, vergi mevzuatı ile ilgili sorular, mesleki mevzuat ve etik kurallar, gayrimenkul değerleme esasları üzerinden sorular hazırlanmaktadır.

Lisans Alabilmek İçin Ne Yapmalıyım?

Sınavı geçmenizin ardından değerleme uzmanı olabilmek için 3 yıl bu alanda çalışmanız gereklidir. Konut değerleme alanında uzman olabilmek için bir yıllık iş tecrübesi yetiyor. Konut değerleme uzmanları ise bankalarda ya da şirketlerde çalışabiliyor. SPK’nın onay verdiği 240 değerleme şirketi bulunmaktadır. Bunlar Konya, Kayseri, Sakarya, Gaziantep, Trabzon, Şanlıurfa, Aydın, Antalya, Adana, Bursa, İzmir, Ankara ve İstanbul da yer alıyor. Bu alanda 3000’e yakın değerleme uzmanı bulunuyor. Yapılan araştırmalarda 1500 yeni gayrimenkul değerleme uzmanına ihtiyaç olduğu belirlenmiştir. Bu da yeni iş fırsatları arayanlar için önemli bir bilgi olmaktadır.

GayriMenkul Değerleme Uzmanları Nerelerde İstihdam Ediliyor?

Sahada ve değerleme şirketlerinde serbest olarak çalışabilen değerleme uzmanları, değerleme ve kalifiye personel ihtiyaçlarının dışından yan hizmetlerde de görev almaktadır. Sektör içerisinde 7500 kişi istihdam ediliyor. Beklentiler bu rakamların 2020 yılında 10 bin kişiye ulaşacağı yönünde olmaktadır. Bu nedenle ne iş yapabilirim arayışında olan özellikle 4 yıllık üniversite mezunları için kaçırılmayacak bir fırsat olarak bu sektör değerlendirilebilir.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Olarak Şirket Kurabilir miyim?

Sertifika aldıktan sonra finans ve banka kuruluşlarında kayıt olmanız yeterlidir. Tüm finans kurumları, bankalar, konut, turizm yatırımları ve fabrika tesisleri kredi vermeden önce yetkili bir değerleme uzmanına gitmesi gereklidir. Bu alanda kendi şirketinizi kurabilirsiniz. Değerleme şirketi kurmak için öncelikle anonim şirketi kurulması gereklidir. Bunun için en az 270 bin TL sermayeniz olması gereklidir. Asgari ödenen sermayeleri temsil eden hisse senetlerinin tam nakit karşılığı çıkarılmış olmalıdır. Ödenen sermayenin asgari olarak yüzde 51’ini iki sorumlu değerleme uzmanına ati olması da önemlidir. Faaliyetlerin sürebilmesi için yeterli mekan, donanım ve personele sahip olmakta önemlidir.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Olarak Ne Kadar Kazanırım?

Arsalar, konutlar, işyerleri, enerji ve akaryakıt tesisleri, üretim amaçlı ve sinai nitelikli gayrimenküllerin yanında toplu değerleme olarak ta yapılan hizmetler karşılığında 500 ile 2000 TL arasında ücretler alınıyor. Bu şekilde yapılan masrafın bir- iki yıl içerisinde kendini amorti etmesi mümkündür. Her mesleğin bir acemilik dönemi olabilir. İki yıllık mezunlar ya da işi az bilen lisanssız çalışan elemanlarınıza 2000- 2500 lira arasında maaş ödeyebilirsiniz. Lisanssız çalışanlar 3 bin TL maaş ile çalışabilir. Lisanslı çalışanlar ile 3500 ile 5500 TL arasında maaş alabilmektedir. Firma olarak ise aylık kazancınız 10- 15 bin arasında ortalama rakamları görebilir. Aldığınız iş sayısına göre bu rakamlar değişecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2018 - Kazanclifikirler.com