Kazançlı İş Fikirleri, Etkili İş Kurma Teknikleri – Bayilik Veren Firmalar

Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığı Sektöründe İş Fikirleri

20.02.2019
51
Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığı Sektöründe İş Fikirleri

Giyilebilir teknoloji tasarımcılığı üniversitelerde henüz yeni açılan ve geleceğin mesleklerini yapacak bilim insanları yetiştirmeyi amaçlayan bir teknoloji koludur. Bu teknik bölümün amacı tamamen yapay zeka teknolojisine dayanarak insanların hayatını kolaylaştıracak iş fırsatları teknolojik ürünler geliştirmek olmaktadır. Bu teknolojik ürünler elinize, kolunuza, gözünüze hatta kulağınıza takabileceğiniz, giyebileceğiniz ürünler oldukları için giyilebilir teknoloji ürünleri adını aldı.

Son zamanlarda tekstil firmaları da nanoteknolojiyi kullanarak insanların hayatını kolaylaştıracak giysiler üzerinde çalışmaya başladı. Bu çalışmalardan birisi nanoteknolojiye dayanan tekstil kıyafetler olmakta. Böylelikle elbiselerin zararlı bakteriler üretmemesi ve sağlığı tehdit eden her türlü zararlı canlılardan ve kirlerden uzak durması hedeflenmektedir.

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Nelerdir?

Akıllı saatler, Google Glass 3 boyutlu gözlükler, akıllı bileklikler kısacası vücudumuza giyebildiğimiz tüm teknolojik ürünlere giyilebilir teknoloji ürünleri diyoruz. Bu ürünlerin elbette ortak amacı vardır. O ortak amaç ise tümünün insanların hayatını kolaylaştırarak onların diledikleri her bilgiye, ihtiyaç duydukları tüm her şeye çok daha rahat ulaşabilmelerini sağlamak olmaktadır.

Nitekim akıllı saatler sayesinde artık telefon kullanmadan sizi arayanlarla iletişim kurabileceksiniz. Öte yandan akıllı bileklikler ile vücut sağlığınızı, nabız değerinizi ve daha birçok sağlık kontrollerinizi daha hızlı yapabileceksiniz. Giyilebilir üç boyutlu Google gözlükleriyle bilgisayar klavyesi olmadan yazı yazabilecek, mesaj okuyabilecek, hatta oyun oynayabileceksiniz. Bu gelecek teknoloji karlı işler çok yakın bir zamanda insanlığı bekleyen tamamen sıra dışı bir gelişme olarak karşımıza çıkmayı beklemektedir.

Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığı Bölümü

Giyilebilir teknoloji tasarımcılığı bölümü ülkemizde iki yıldan beri okutuluyor. Bu bölümden mezun olanlar insanların hayatını kolaylaştıran teknolojik giyilebilir ürünler geliştiriyor. Tekstil ürünleri başta gelmek üzere akıllı kol saatleri, bluetooth kulaklıklar, güneş gözlükleri, bileklik ve takılar bunların arasında en yaygın olanları. Tüm bu giyilebilir teknoloji ürünleriyle yapmak istediğiniz birçok işlemi çok daha rahat yapabilirsiniz. Konum paylaşma, iletişim kurma, hızlı mesajlaşma ve eğlence bu özellikleri arasında geliyor. Ayrıca sağlık açısından da işlevsel olan giyilebilir teknoloji ürünleri her anlamda dikkat çekmektedir. ODTÜ, İTÜ, Hacettepe üniversitelerinde bu bölüm mezunlarını vermeye başladı.

Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığında İş Olanakları

Bu bölümden mezun olanlar ülkemizde olduğu kadar yurt dışında da köklü teknoloji şirketlerinde çalışabiliyor. Özellikle Ar-Ge birimlerinde söz konusu bölüm mezunları çok rahat iş bulabiliyor. Üstelik başlangıç olarak yeni mezunlara 20 bin lira gibi yüksek meblağ verilmesi öngörülüyor. Şimdiden herkesin dört gözle beklediği bu bölüm ilerleyen yıllarda yeni yeni meyvesini verecek mezunlarıyla ülkemizin freelance iş ilanları teknolojik alt yapısını daha da geliştireceğe benziyor. Bölüm mezunlarının üniversite eğitimleri sürecinde daima kendi alanlarına yönelik olarak çalışmalar yürüttüğünü kesinlikle dile getirmemiz gerekmektedir. Böylelikle her anlamda kaliteden ödün verilmeksizin geleceğin teknolojik alt yapısını şimdiden atmak imkanı söz konusu olmaktadır.

Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığı Bölümü

Sayısal analiz edebilme ve soyut düşünebilme becerisi isteyen bu bölüm MF bölüm türüne dahil. Sayısal bölüme ilgisi olan tüm öğrencilerin taban puanları yakalayarak bu bölümü kazanmaları halinde geleceğin mesleğini yapmak için alt yapıyı oluşturmaları mümkün olabilmektedir. Böylelikle sizler de gerçekten de hem yüksek getiri sağlayacak bir bölüm okumuş olursunuz hem de geleceğin teknolojisini daha bugünden görebilme fırsatını yakalamış olursunuz. Tümüyle ortada duran tüm bu yaklaşımlar dikkate alındığı zaman her anlamda fark yarattığını kesinlikle dile getirmemiz gerekmektedir. Bu da tüm yönleriyle giyilebilir teknoloji tasarımcılığı bölümünün popülaritesini günden güne arttıran bölümler arasında ilk sıralarda gelmesi anlamına çıkarmaya devam etmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2018 - Kazanclifikirler.com