Kazançlı İş Fikirleri, Etkili İş Kurma Teknikleri – Bayilik Veren Firmalar

Gül Yağı Üretimi Sektöründe İş Fikirleri

Gül Yağı Üretimi Sektöründe İş Fikirleri

​​​​​​​En karlı iş fikirleri arasında gösterilen işlerden bir tanesidir gül yağı üretimi. Günümüz kozmetik ürünlerinde sıklıkla kullanılan en temel madde güldür. Gülün yağı, suyu her şeyi değerlidir. En çok sevdiğiniz yüz tonikleri, yüz kremlerinin içinde gül bulunur. Gülün cildi güzelleştirme, gençleştirme ve bakım yapma özelliği bulunduğu için en lüks markalarda gül içeriğine sıklıkla karşılaşırsınız. Fakat günümüzde gül ucuz bir bitki değildir. Üretimi oldukça pahalıya gelmektedir. Yaklaşık olarak 1 kilogram gül yağı çıkarmak için 1.150.000 gül harcanmalıdır. Bu sebepledir ki gül yağı oldukça pahalıdır.

Bu yüzden gül içeriklerine sadece pahalı kozmetik ürünlerinin içinde rastlayabilirsiniz. Bazı uygun fiyatlı ürünlerin içinde de gül içeriği bulunur fakat bu gül asıl güzellik veren gül değildir ya da sadece gül esansıdır. Şöyle düşünebilirsiniz gül kolonyaları bulunurdu küçükken evlerimizde, onu gelenlerin ellerine dökerdik. Öyle bir sıvının kreminizin içinde olduğunu düşünün. Ne kadar faydalı olabilir ki? Bu sebeple güvenilir bir markanın gül ürünlerini satın almanız daha iyi olacaktır, en azından yüzünüze gerçekten gül değmiş olacaktır.

 

Ülkemizde Gül Üretimi Yeterli Midir?

Ülkemizde gül yetişmektedir, fakat yetiştirilen güller toplam ihtiyacımızın sadece %50 sini karşılayabilecek boyuttadır. Özellikle Türkiye’nin Isparta ilinde yetiştirilen güller sıklıkla ihraç edilmektedir. Birçok ünlü marka gül ihracatını Isparta’dan yapmaktadır. Burdur ilinde de gül üretimi yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Anadolu’da yüzyıllar boyunca devam eden gül üretimi günümüzde de bu şekilde devam etmektedir. Gülsuyu ilk olarak Araplar tarafından Avrupa’ya tanıtılmıştır. Türkiye ise günümüzde gül suyu ve gül yağı üretiminde başı çeken ülkelerden bir tanesidir.

Gülün Toplanması İşlemi Nasıl Olur?

Öncelikle bilmeniz gereken, birçok gül çeşidi olduğudur. Her gülün yağını çıkaramazsınız. Yağı çıkarılacak olan güllerin çeşidi farklıdır ve özel olarak yetiştirilir. Bakımları da farklı olduğu için gülün kokusu kaybolmadan toplamak gereklidir. Bu cins güller yılda bir kez toplanır, o da mayıs aylarında olur. Sabahın erken saatlerinde gün doğmadan gül toplama işlemine başlanır. Gül yağı için toplanan güller sapsız olarak sadece el ile toplanır. Toplanan güller imbiklere götürülür.

  • Gül Yağı Üretimi İçin Geleneksel Sistem: İmbik Sistemi, Gül yağı üretiminde imbik sistemi, kazan ve soğutucudan oluşmaktadır.
  • Ocak: Ateşi yakıldığı üzerinde imbik kazanlarının olduğu geleneksel bir ocaktır. Hemen bitişiğinde havuzu ile beraber yapılır.
  • Havuz: Soğutucu vazifesini yerine getiren ocak büyüklüğünde olan içi dışı sıvalı bir havuz bir havuz büyüklüğündedir. Havuzun içinde borular içe ve dışa açılacak şekilde yapılmaktadır.
  • Gül yağı çıkarmada içi su ile doldurulan havuzların üzeri dışarıdan gelen ısıyı engelleyecek şekilde kapalı olmalıdır. Böylece her iklimde gül suyu üretimi ve yağı çıkarımı işlemi yapılabilir.

Gül Yağı Çıkarımı

En karlı iş fikirleri arasında sayılmasının sebebi hem üretiminin zorlu şartlarda olması hem de kazancının yüksek olmasından kaynaklıdır. Çok fazla emek verildiği için yüksek fiyatlarda satışı gerçekleşir. İmbik sistemiyle yapılan damıtma işlemi ile elde edilmektedir. Yaklaşık 60-70 litre gül yağlı sudan 25 gram gül yağı alımı yapılır. Artık siz düşünün ne kadar az üretilebildiğini, bu sebeple pahalıdır.

Gül Yağı Üretiminde Ne Kadar Kazanabilirim?

Ne kadar az üretilebildiğini ve ne kadar emek vermeniz gerektiğini anlatmaya çalıştık. Bu kadar emeğe karşılık olarak doyurucu bir ücret almak isteyeceksiniz. Gül yağının kilosu 50 bin TL dir. Ben de bu kadar para kazanmak istiyorum diyorsanız çok çalışmalı ve emek vermelisiniz. Eğer çok emek verir bir marka haline dönüştürebilirseniz çok daha büyük rakamları elde edebilirsiniz. En karlı iş fikirleri arasında sayılan gül yağı üretimi bol emek ve zaman isteyen bir iştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2018 - Kazanclifikirler.com