Kazançlı İş Fikirleri, Etkili İş Kurma Teknikleri – Bayilik Veren Firmalar

İngilizce-Türkçe Çevirmenliği Yaparak Para Kazanma

08.11.2018
255
İngilizce-Türkçe Çevirmenliği Yaparak Para Kazanma

Eğer yabancı dil seviyen iyiyse ve evde nasıl para kazanabilirim diye merak ediyorsan bu yazım tam sana göre. Serbest bir şekilde evden çeviri yapıp para kazanabilmen mümkün. Evden çeviri yaparak para kazanmak Türkiye’de çok bilinen bir iş olmasa da dünya çapında çok fazla kişi sadece ek gelir kazanmak için değil ayrıca yalnız bu işi yaparak bile geçimini sağlayabiliyor. Yalnızca bu iş için hizmet sunan internet sitelerinin olduğunu da ekleyelim. Google’ı kullanarak ya da başka çevirmenlik programlarından dil bilmeyen bir kişinin tercüme yapması mümkün değil. Bu nedenle arzu edilen sonucu almak için İngilizce-Türkçe tercüme işinde her iki dili de iyi bilen bir tercüman olması gerekir.

Çeviri Yapıp Nasıl Kazanırsınız?

-Öncelikle İngilizce-Türkçe çevirmenlik için İngilizce’ye iyi düzeyde hakim olmanız gerekmektedir. Çevirmenlik işi için yalnız İngilizce’ye değil ayrıca Türkçe dilini de iyi kullanabilmek gerekir.

-Orta okulda, lisede ya da üniversitede İngilizce öğrenmiş olabilirsiniz. Eğer dil becerilerinize güveniyorsanız siz de evden çeviri yaparak para kazanabilirsiniz.

-Dil seviyenize güveniyorsanız nasıl bir çeviri işi hedefiniz var buna karar verin. Terimlerle dolu yazıları mı çevireceksiniz yoksa internet sitelerini mi çevireceksiniz? Buna karar verin. Ama bu alanda pek çok tarzda iş kategorileri bulunmaktadır. İngilizce’nizi kullanarak internet siteleri için makale ya da blog yazarak da para kazanabileceğinizi bilmenizi isterim. Terimler içeren yazıları çevirmek herkesin yapabileceği bir iş değildir. Bunun için çeviri tecrübeniz olması veya herhangi bir konuda bilgi sahibi olmak gerekebilir. Mesela tıbbi terimler içeren bir yazıyı çevirebilmek ya da ilaçlar hakkında bilgi veren bir yazıyı çevirebilmek için tıp veya eczacılık alanında bilgi birikimi çok önemlidir.

-Bu aşamadan sonra çeviriyi yapacağınız siteyi seçmeniz gerekir.

Sermayesiz işler kategorisindeki tercüme işleri için serbest çalışılabilecek işler bulabileceğiniz siteler mevcut. Bazen bu sitelerde düzenli bir maaş alabileceğiniz bir işe rastlamanız mümkünken bazen de sadece bir sayfa çeviri işi bulabilmeniz bile mümkün olacaktır.

Çeviri İşinden Para Kazanabilmek İçin Ne Yapmanız Gerekir?

Çeviri işi bulabilmek için serbest çalışma imkanı sunan çeşitli platformlar bulunmakta internet üzerinde. Ayrıca internet üzerinden eleman arayanlar da bulabilirsiniz. Bunun için eleman arayan sitelere üye olmalısınız. Ardından serbest çevirmenlik için iş araması yaparsanız mutlaka karşınıza bir çok iş çıkacaktır.

Gelelim serbest çalışma imkanı sunan internet sitelerine. Bu sitelere üye olursanız yazı-çeviri işleri kategorisinde birçok iş bulabilmeniz mümkün olacaktır.

Kimler Evden Çeviri Yaparak Para Kazanabilir?

Bu iş için öncelikli şart İngilizce’ye ve Türkçe’ye iyi bir şekilde hakim olmaktır. Bu işi ek gelir kazanmak için değil de hayatını devam ettirebilmek için yalnızca bu işi yapanlar olduğunu da bilmelisiniz. Bu kişiler genelde üniversitelerin İngiliz Dili Edebiyatı, Amerikan Dili ve Edebiyatı ya da İngilizce Mütercim Tercümanlık bölümleri mezunları olabildiği gibi yurtdışında yıllar geçirip İngilizce’yi çok iyi düzeyde öğrenmiş kişiler olabilir. Ama ortaokulda ya da lise de veyahut üniversitede İngilizce’yi iyi öğrenmişseniz ve İngilizce yazma becerilerinizi geliştirmişseniz siz de bu işi yapabilirsiniz merak etmeyin.

İngilizce-Türkçe Çeviri İşi İçin Günde Ne Kadar Süre Harcamalısınız?

Ben bir keresinde bir freelance iş arama sitesinde bir çeviri işi görmüştüm. Bu işte işveren sizden bir internet sitesindeki işlerden günlük 4 saat çalışarak para kazanabilme imkanı sunuyordu. Bu kadar kısa süre için de cazip bir fiyat teklifi bulunuyordu.

Ayrıca bu serbest iş arama sitelerinde bir üniversite öğrencisinin bir sayfalık bir ödevini çevirerek de yapabileceğiniz işler olduğunu söyleyebilirim. 1 sayfa için bu öğrenci 50 TL civarında bir para teklifi sunabilir. Bulduğunuz işlere göre bütün gün çeviri yapabileceğiniz gibi sadece 3-4 saat ayırarak da günlük para kazanmanız mümkün olacaktır.

İngilizce-Türkçe Tercüme İşinden Ne Kadar Kazanabilirsiniz?

Bu işten bazen günde 50 TL de kazanabilirsiniz bazen de bu kazanç 250-300 TL’ye kadar çıkabilir. Aylık olarak düzenli serbest tercüme işi veren şirketlerde fiyatlar ise aylık 2000 TL’den başlamakta olup 4000-5000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Benim bir seferinde bir freelance iş arama sitesinde gördüğüm bir işte işveren 4 saat kadar günlük çeviri yapmanızı istemekte ve bunun için aylık 1500 TL vermekteydi. Bazen de yalnız bir sayfalık çeviriden yazının dilinin zorluğuna göre 50 ila 100 TL arası para kazanabilmeniz mümkün olabilecektir.

Tercüme İşi Veren Serbest İş Bulabileceğiniz Siteler

  • yazdikcakazan.com – Türkiye’de yerli bir girişim ve yaklaşık 700 küsür yazar kadrosu bulunmaktadır.
  • freelancer.com sitesi oldukça meşhur ve güvenli bir site. Bu sitede tercüme kategorisi bulunmaktadır. Buradan rahatlıkla iş bulabilirsiniz.
  • guru.com sitesi de serbest çalışarak tercüme işleri bulabileceğiniz bir site. Oldukça bilinen ve güvenli bir site guru.com.
  • ifreelance.com sitesi aynı diğer listelediğim siteler gibi serbest çalışarak tercüme imkanı sunmakta. Tercüme yaparak bu siteden çok iyi kazançlar elde edebilirsiniz.
  • peopleperhour.com sitesi güvenli ve tercüme işiyle para kazanabileceğiniz bir site. Bu siteden de çok iyi tercüme işleri bulabilirsiniz.
  • elance.com sitesine de tercüme işlerine mutla göz atmalısınız.
  • proz.com sitesinde çok sayıda uzman çevirmenin yer aldığını ve sitenin forumunda çeviri konusunda deneyimli kişilere danışabileceğiniz bir Türkçe forumu olduğunu söyleyelim.

Bunların dışında da Türk freelance sitelerden de rahatlıkla tercüme işleri bulabilirsiniz. Evden para kazanma amacıyla tercümanlık yapabileceğiniz sitelerde pek çok iş bulunmakta. Bundan sonra size kalan siteleri iyice araştırıp İngilizce dil seviyenizi kullanıp para kazanmak .

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2018 - Kazanclifikirler.com