Kazançlı İş Fikirleri, Etkili İş Kurma Teknikleri – Bayilik Veren Firmalar

İstiridye Mantarı Yetiştirirerek Para Kazanın

İstiridye Mantarı Yetiştirirerek Para Kazanın

İstiridye mantarı serin, nemli ve karanlık ortamda daha verimli bir şekilde yetişen mantar türüdür. Ama mantarlar belli bir evreye geldiği zaman sıcak ve aydınlık bir ortama ihtiyaç duyar, o yüzden kuracağınız alanın her iki hava koşulunu da sağlayabilmesi gerekir.

Farklı bir iş kurmak istiyorsanız, hazırlayacağınız alanda yalıtım ve izolasyonu, aydınlatma, ısıtma soğutma sisteminizi ve nemlendirme siteminizi hazırlayarak uygun bir istiridye mantarı yetiştirme alanını oluşturmuş olursunuz

İstiridye mantarları ağaçlarda bulunan selüloz maddesinden beslenerek büyür, siz ise ağaç yerine samandan oluşan bir kompost hazırlayarak mantarın ihtiyaç duyduğu selülozu sağlarsınız, kompostun içinde büyüme başlayan mantarları bir süre sonra toplayarak satmaya başlayabilirsiniz. https://www.istiridyemantari.net/ bilgi portalından aklınıza takılan sorularla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı mantar üretimini desteklemek için 2018 yılında geri ödemesiz 30 bin TL hibe verme kararı aldı, hibe alabilmek için girişimci sertifikanızın olması gerekiyor geniş bilgi için ticaret odasından ve iş-kurdan bilgi alabilirsiniz.

İstiridye Mantarını Üretmek Zor Mu?

Her işte olduğu gibi bu işinde bazı zorlukları vardır, ama gerekli şartları sağladığınız zaman bir çok zorluğu da aşmış olursunuz, mantar yetiştirme işine başlamadan önce kesinlikle işin uzmanlarından bilgiler toplamalı, üretim alanları incelenmeli ve firmalar ziyaret edilerek konu ile daha fazla fikir sahibi olmalısınız

Kompost Hazırlama

  • 1. seçenek % 100 Buğday samanı ile kompost hazırlama
  • 2. seçenek % 80 Buğday samanı ve % 20 Pirinç kavuzu karışımı kullanmak
  • 3 seçenek % 60 Buğday samanı ve % 20 Mısır koçanı ile % 20 Pirinç kavuzu karışımı ile bir komport hazırlama
  • Yukarıda belirtilen bitkisel atıklar ile, kompost hazırlanabilir. Aşağıdaki gösterilen 2 formülde ise daha önce deneme yapılmış ve daha yüksek verim sağlanmıştır.
  • 1. seçenek % 60 buğday samanı ve % 40 mısır koçanı karışımı
  • 2. seçenek % 95 buğday samanı ve % 5 buğday kepeği karışımı
  • Genellikle üreticiler her mevsim malzemelerini daha rahat bulabildiği ve hazırlayabildiği için bu formülü de tercih ediyorlar,
  • % 95 buğday samanı ve % 5 buğday kepeği karışımından oluşan kompost.

İstiridye Mantarı Yetiştirmek Karlı Bir İş Mi?

İstiridye mantarında nasıl para kazanılır? Ürünün kalitesine göre maliyetiniz kilo başına 2TL ile 5TL arasında değişebilir, karınızı yükseltmek için doğru satış noktasını bulmanız gerekir, istiridye mantarı pazarlarda 5 TL’ye satılırken, marketlerde fiyat 10 liradan 15 liraya kadar çıkabiliyor. Yani pazarcıya satarsanız az, markete satarsanız çok kar elde edersiniz ya da ben satmak için uğraşamam az kar bana yeter diyorsanız ürününüzü toptan olarak aracı firmalara satabilirsiniz.

İstiridye Mantarını Kimlere Satabilirim?

İstiridye mantarını zaman kaybetmeden en kolay şekilde satabileceğiniz kişiler mantar toptancılarıdır. Ama toptancılar sizden mantarları çok düşük fiyatlarla alacaktır. Eğer günlük üretim miktarınız fazla ise mantarlarınızın bir kısmını toptancılara satabilirsiniz.

Pazarcılar da aynı toptancılar gibi çok miktardaki mantarı ucuza almaya çalışan kişilerdir. Toptancılara sattığınız gibi mantarlarınızın bir kısmını da pazarcılara verebilirsiniz.

Sizin asıl hedefinizin marketler ile organik ürün satan mağazalar olması gerekir mantarlarınızı buralara satmanız size yüksek kar getirir. Bu gibi işletmeler mantarı yüksek fiyatlara sattıkları için sizden de yüksek fiyata alabilirler. Ama bu gibi satış yerlerinin satış kapasiteleri düşüktür. Örnek verirsek bir pazar tezgahında günde 80-100 kg. mantar satılırken, bir markette ya da organik ürün mağazasında haftada ancak 30 kg. kadar mantar belki satılabilir.

İstiridye mantarı yetiştirme işine başlayarak sadece birkaç hafta içinde iyi miktarda para kazanmaya başlayabilirsiniz. İstiridye mantarı yetiştiriciliği yapmak gerekli şartlar oluştuktan sonra oldukça kolaydır. Ayrıca istiridye mantarı yetiştiriciliği kültür mantarı yetiştiriciliğine kıyasla daha verimli ve daha yüksek karlı bir iştir.

İstiridye Mantar Tohumunu Nereden Alabilirim?

https://futar.com.tr/ http://anadolumisel.com/ gibi sitelerden girişimcilik fikirleri toplayabilirsiniz, tohum ve gerekli malzemeleri alabilir, detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2018 - Kazanclifikirler.com