Kazançlı İş Fikirleri, Etkili İş Kurma Teknikleri – Bayilik Veren Firmalar

Lojistik Sektöründe İş Fikirleri

Lojistik Sektöründe İş Fikirleri

Lojistik, yeni iş fikirleri arasında en sık tercih edilenlerden biri. Çünkü taşımacılık anlamına gelen lojistik her geçen gün biraz daha büyüyor. Özellikle son 10 yıldaki büyüme oranı sayesinde pek çok sektörün de önüne geçmiş durumda. Yeni iş kurmak isteyenlerin, lojistikten yana şanslarını denemeleri çoğu zaman büyük kazançlar sağlıyor. Ancak bu işe atılım yapmadan önce inceliklerini öğrenmekte fayda bulunuyor. Çünkü lojistikte yüksek teknolojili teçhizatlara ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca yönetim anlamında da sağlam bir temel atılmalıdır. Ayrıca lojistik işine atılım yapmak istiyorsan birden fazla farklı insanla çalışman gerektiğini de bilmelisin. Yani lojistik aslında insan ilişkileri ile de yakından ilgili bir sektörüdür.

Hangi Ekipmanlara İhtiyacım Olacak?

Öncelikle lojistikteki hedefinin ne olacağına karar vermelisin. Küçük, orta ya da büyük ölçekli işletmelerin ihtiyaç duydukları ekipmanlar farklılık gösterecektir. Ancak genel itibari ile lojistik sektöründe atılım yapmak istiyorsan ambalajlama ekipmanları, sınıflayıcılar ve forkliftlere ihtiyacın olacak. İşin iyi tarafı ise bu ekipmanları kiralayabilecek olman. Yani lojistik sektöründe iş kurmak için yüklü bir sermayeye ihtiyacın yok. Sermayen artış gösterdikçe bu ekipmanları satın alabilirsin.

Bilinirlik ve Konum

İş kurmak için değişmeyen bir ritüel var ise o da konumdur. Yani sen de lojistik sektöründe bulunacağın konumu iyi seçmelisin. Stratejik bir noktada bulunmak bilinilirliğinizi büyük ölçüde artıracaktır. Örneğin işlek bir cadde üzerinde mağaza senin için iyi bir ofis olabilir. Tabi konumdan sonra devreye bilinilirlik giriyor. Bunu sağlayabilmek için diğer firmalardan farklı olmak gerekiyor. Yani farklı deneyimler vaat etmek ve bunları gerçekleştirmek, kampanyalar düzenlemek, reklamlar yapmak bilinilirliğin değişmez parçalarındandır. Ne kadar çok benzersiz ürün ve hizmet sunarsan, o kadar çok tanınmak isteneceğini unutmamalısın.

Yüksek Hacimli İşleri Kaçırma

Özellikle fabrika, banka, hastane, market gibi alanlarda faaliyet gösteren firmaların lojistiğe ihtiyaçları oldukça fazladır. Bu firmalar genellikle en uygun teklifi veren noktalar ile çalışmayı daha uygun bulurlar. Ancak hizmet kalitesine de son derece önem verirler. Eğer kısa sürede büyümek ve tanınmak istersen büyük hacimli işler sağlayan bu firmalar ile çalışmalısın. Ayrıca bu firmalar konusunda hassas davranmalı ve kaybetmemeye özen göstermelisin. Unutma, ne kadar çok büyük ölçekli iş, o kadar hızlı büyüme ivmesi.

Türkiye’de Lojistik

Ülkemizde lojistik sektörünün önünün açık olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yapılan lojistik hacmi Uluslararası Nakliyeciler Derneği tarafından kayıt altına alınmaktadır. Geçtiğimiz yıl ülkemizde 1 milyon 476 bin 225 ihracat taşıması gerçekleşti. 494 bin 162 adet de ithalat taşıması yapıldı. Üstelik finansal piyasalar üzerindeki ekonomik çalkantıların lojistik sektörünü çok da etkilemediğini fark etmek mümkün. 2023 hedefleri arasındaki 500 milyar dolarlık ihracat bedellerinin lojistik sektörünü daha fazla kalkındıracağı bir gerçek. Bu da sektörün önünün hayli açık olduğunu gösteriyor.

Lojistikte Yeni İş Fikirleri

Eğer lojistik sektörünün bir parçası olarak ilerlemeyi düşünüyorsan franchise alarak da bunu yapabileceğini bilmelisin. Pek çok lojistik firması franchising imkânı sunuyor. Ancak tamamen kendi işin olmasını istersen bu durumda öncelikle işe lojistiğin ayrıntılarını öğrenmekle başlamalısın. Ayrıca ne tür malların taşınacağını belirlemeli ve hangi sektörlerde atılımla yapacağının planını çizmelisin. Örneğin petro kimya, gıda, kömür, kimyasal, tekstil, ilaç, enerji çok aranan ürünlerden. Çünkü bu ürünlerin lojistiği standart kargolara göre çok daha yüksek getiriler sağlıyor. Ancak işe daha küçük adımlar ile başlayarak, yavaş yavaş büyümeyi de hedefleyebilirsin. Yönetim anlamında iyi bir kadroya sahip olman, bu sektörde daha hızlı ilerlemene yardımcı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2018 - Kazanclifikirler.com