Kazançlı İş Fikirleri, Etkili İş Kurma Teknikleri – Bayilik Veren Firmalar

Mantar Yetiştirme Sektöründe İş Fikirleri

Mantar Yetiştirme Sektöründe İş Fikirleri

Mantar yetiştiriciliği sektörü en karlı iş kurma fikirleri arasında yer alıyor. İlk kurulum aşamasında yaptığınız yatırımlar ve aldığınız eğitimler ile sonrasında çok çaba harcamanıza gerek kalmadan para kazanabilirsiniz. Mantar talebi hem toptancılara, hem de perakendecilerde oldukça fazladır. 50 m2 bir alan için 5000 lira harcayarak başlayabileceğiniz bu iş ile verime bağlı olarak 8 bin TL’den 12 bin TL’ye kadar kazançlar elde etmek mümkündür.

Mantar Yetiştiriciliğini Nasıl Yaparım?

Öncelikle bir yer bulmanız gereklidir. Nem seviyesi yüzde 95 ile 100 arasında olması gereken yer karanlık olmalıdır. İlk etapta 21 derece olması gereken sıcaklığın sonrasında 10- 12 derecede arasında olması da önemlidir. Sonrasında hangi mantar türünü yetiştireceğinize karar verin. İstiridye ve kültür mantarı satıcıların en çok aradığı seçenek olmakta, bunun yanında şitake mantarı da vejetaryenler için et yerine geçer. Bu çeşitler oldukça karlı seçimler olabilir. Sonrasında yetiştirme aşamasında gerekli olacak ekipmanların alınması gereklidir. Bu ekipmanlar arasında yetiştirme saksıları, ısıtma yastıkları, sprey şişeleri, gıda için uyumlu ambalajlar, bahçe makasları, selefon paket kağıdı, termometre, otomatik nem oranı izleme özelliğine sahip nem aygıtı yer alıyor. Yumurta ve sporlar internet aracılığı ile alınabilir.

Mantar Yetiştiriciliği İçin Ne Kadar Bütçe Ayırmalıyım?

Kültür mantarı yetiştiriciliği iş kurmak isteyenler için en az maliyetli seçim olacaktır. 25 m2 alanda bile üretimhane açabilirsiniz. Bu kapasitede bir iş kurmak için ranzalar ve işçilik dahil kurulum fiyatı 2000 TL olacaktır. İhtiyacınız olabilecek cihazlardan biri klimadır. Ortalama 1000 TL’ye işinize görebilecek bir cihaz alabilirsiniz. Aspiratör için 300 TL bütçe ayırmanız gerekirken nem cihazı için 500 TL gereklidir. Kompost torbaları alırken 300 adet için 500 TL fiyat karşınıza çıkar. Kompost torbalarının nakliyesi için de ortalama 300 TL bir maliyetiniz olur. Farklı aşamalarda ilaçlar kullanmanız gereklidir. Bunlar içinde ortalama 200 TL harcama yaparsınız. Toplamda 25 m2’lik bir alan için ortalama 5000 TL harcama yaparsınız.

Mantar Satışını Nerelere Yapabilirim?

Günümüzde her alanda tüketilen mantar; marketler, toptancılar, perakendeciler, manavlar gibi farklı kesimlere hitap eden işletmelere pazarlayabilirsiniz. Çevrenizde bulunan market ya da bakkallara bile çeşitli anlaşmalar yaparak satışlar gerçekleştirebilirsiniz. Çokça talep edilen bir ürün olması ve genellikle aynı fiyatlarda alınması ile de zarar etmeden farklı alanlara satabilirsiniz. Aklında ne iş yapabilirim şeklinde soru işaretleri olanlar için oldukça kazançlı bir sistemdir. Üretim ülkemizde en çok Marmara ve Akdeniz bölgesinde yapılıyor. Özellikle kültür mantarı içerdiği vitaminler ile çokça tercih edilmektedir. Gerekli yetiştirme alanı sağlandığında bölge, mevsim farklılığı olmadan her alanda yetiştirilebilir.

Mantar Yetiştiriciliği ile Ne Kadar Kazanırım?

Mantar yetiştiriciliği en karlı işler arasında yer alıyor. 25 m2’lik alanda aynı odada yılda üç defa yetiştiricilik yapılabilir. Her dönemde 300 torba kompost getirilirse 1 ton mantar hasadı elde edebilirsiniz. Mantarın kilosu tüketiciye 10 TL’ye ulaşmakta, 7,5 TL üzerinden satış yapıldığında 7500 TL bir kazanç anlamına gelir. Örtü toprağı, kompost, elektrik masrafı ve nakliye gibi dönemsel masraflar için ortalama 2500 TL harcama yapıldığı varsayılır ise 5000 TL gelir elde edilir. Yılda üç kere hasat yapılırsa yıllık 15000 TL kazanç sağlanabilir. Yetiştirme alanı büyüdüğünde masraflarınız artabilir ancak geliriniz çok daha fazla artacaktır. İlk etapta yapılan masrafların sonraki dönemlerde yapılmayacağı düşünülecek olursa, ilerleyen dönemlerde daha büyük bir yetiştirme alanı ile kar oranlarınızda artabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2018 - Kazanclifikirler.com