Kazançlı İş Fikirleri, Etkili İş Kurma Teknikleri – Bayilik Veren Firmalar

Organik Tarım Meyve Sebze Üretimi Sektöründe İş Fikirleri

09.02.2019
106
Organik Tarım Meyve Sebze Üretimi Sektöründe İş Fikirleri

Tarım her dönemin sıcak para akışının yer aldığı en önemli sektörü olur. Bu nedenle doğru ve bilinçli iş kuruyorum araştırmaları ile karlı bir iş planı elde edebilirsiniz. Özellikle organik tarım son dönemlerde çok daha fazla talep görüyor. İnsanlar daha sağlıklı besinlere yöneliyor. Bu sektör içerisinde artan bir talep ortaya çıkarıyor. Genel olarak organik tarım bir pahalı bir girişim olabilir. Ancak kar marjlarına bakıldığında çok ciddi kazançlar elde edilebilir. Bu işe başlamak isteyen bireylerin çiftçilikle ilgili belli bir bilgi birikimine sahip olması da avantaj olur. Ancak hiçbir bilgisi ve tecrübesi olmayanlarında sektörde önemli başarılar elde ettiği biliniyor.

Organik Tarım Nasıl Yapılır?

Bu alanda iş yapmak için belirli kriterlere özellikle dikkat edilmelidir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir.

– Arazi bilgisi çok önemlidir. Satın alacağınız ya da kiralayacağınız alanda toprak ölçümleri yaptırmalısınız. Çünkü ürünün yetiştirileceği ortama uyum sağlaması çok önemlidir.

– Toprağın iyileştirilmesi için bazı çalışmalar yapmanız gereklidir. Bunun toprak ölçümlerinde eksik olan vitamin ve minerallerin tespit edilmesi ve sonrasında iyileştirme çalışmaları yapılır.

– Son olarak piyasa araştırması yapmanız gereklidir. En çok rağbet gören ürünler arasından seçimler yaparak ürünler seçilmelidir. Ürünler özel yetiştiği için toptan fiyatları normallerine göre çok daha fazla olur. Tercih edilmeyen bir ürün ile çok büyük zarara uğrayabilirsiniz.

Organik Tarıma Nasıl Başlanır?

Bu alanda İş fikirleri olan girişimciler öncelikle bu konuda bilgi edinmeli ve araştırmalar yapmalıdır. Ardından Tarım İl ya da İlçe Müdürlüklerinde yer alan organik tarım birimleri üzerinde de danışmanlık talep edilebilir. Bu alanda ilgili müdürlükler kurslar ve eğitimler sunuyor. Özel Kurslar alınabilir. Sonrasında organik üretime başlanır. İlgili yönetmeliğe göre Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından akredite edilmiş sertifkasyon ve kontrol şirketlerine başvuru yapılır.

Organik Tarım Sektöründe Maliyetler Nasıldır?

Yoğun bir emek gerektiren organik tarım, birim maliyetlerine bakıldığında oldukça yüksek rakamlarla karşılaşılabilir. Organik tarım yapmak isteyenler için maliyet kalemlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

– Ekim alanı için uygun seçimler yapılmalıdır. Kiralama yaptığınızda zaman içerisinde çok daha yüksek maliyetlerle karşılaşabilirsiniz. Yeterli sermayeniz var ise satın almak çok daha mantıklı bir seçenektir. Bunun için de 100- 200 bin arasında bir sermaye ile başlayabilirsiniz.

– Kontrol, analiz bedelleri ve sertifikasyon sürecinde ortalama 600- 750 TL aralığında bir maliyet karşınıza çıkıyor.

-Tohumlar, organik mücadele ilaçları, tuzaklar, organik gübreler için ise ortalama 5000 liraya kadar bir masrafınız olacaktır.

– Sulama için en iyi damlalama metodu tercih edilmekte, bahçenizin büyüklüğüne göre 2000- 3000 liraya kadar bir masraf tek seferliğe mahsus bir girdi olabilir.

– İşçilikte organik tarım sektörünün en önemli girdileri arasında yer alıyor. Makineler ya da araçlar ile toplanmayan ürünler için işçi çalıştırmakta bir gider olarak hesaplanabiliyor.

Organik Tarımda En Çok Talep Edilen Sebze Meyve

Mevsimine göre farklı ürünler talep edilebiliyor. Domates, salatalık, nar, greyfurt, maydanoz, portakal, barbunya, mandalina, brokoli, ıspanak, kabak, biber, ısırgan otu, kereviz, limon, pırasa, roka gibi ürünler sebze ve meyve kategorisinin en çok tercih edilen ürünleri arasında yer alıyor. Bu alanda iyi bir iş fikri olarak organik tarım değerlendirilebilir.

Organik Tarım İle Ne Kadar Kazanırım?

Geleneksel tarım ile yetiştirilen ürünün kilosu 5 lira iken organik tarım ile yetişen ürünler 10 liradır. Arada yüzde yüz bir fark bulunuyor. İlk etapta yüksek maliyetlerle giderleriniz olsa da kazanç olarak masraflarınızı amorti edebilir. Örnek olarak domates ektiğinizi düşünürseniz organik ürünlerin kilosu 15- 20 TL arasında yer alıyor. Bir dönümlük bir araziden ortalama 5 ton domates çıkar. Yıllık 100000 TL kar elde edilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2018 - Kazanclifikirler.com