Kazançlı İş Fikirleri, Etkili İş Kurma Teknikleri – Bayilik Veren Firmalar

Organik Yumurta Üreterek Para Kazanın

18.11.2018
190
Organik Yumurta Üreterek Para Kazanın

Kurmak için iş fikirleri hakkında bilgi topluyor ya da ne iş yapabilirim diye kara kara düşünüyor olabilirsiniz. İşte size iyi miktarlarda para kazandırabilecek bir iş fikri. Organik yumurta için tavuk yetiştirme işini yapmayı düşünüyorsanız bu işin hem eğlenceli hem de karlı bir iş olduğunu bilmelisiniz. Yumurta işini başlatmadan önce bilmeniz gereken bazı önem taşıyan noktalar bulunuyor. Bu işi nasıl başlatabilirim diyenler için rehberlik edecek bir yazıyı sizler için hazırladık.

Yumurta Üretim İşine Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

İş fikirleri arasından aklınıza öncelikle organik yumurta üretimi işi yattıysa her şeyden önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Öncelikle iş kuracağınız bölge içerisinde yumurta için talep var mı yok mu bundan emin olmalısınız. Diğer üreticilerin düzineye göre nasıl fiyat teklif ettiğini araştırmalısınız. Diğer üreticileri inceleme aşamasında sormanız gereken sorular şunlar:

  • -Tavukları organik yem ile mi besliyorlar?
  • -Tavukları gezdirmek için zaman harcıyorlar mı? (Yani tavuklar gün boyunca çimlerde geziniyor mu?)
  • -Tavuk yemlerini nasıl yetiştiriyorlar?

Sonrasında yumurtaları nerelerde satmayı planladığınıza karar vermelisiniz. Bu yumurtaları marketlerde ya da çeşitli gıdayla ilgili iş yapan firmalara pazarlayabilirsiniz.

Sonraki aşamada ise işin hukuki işlemleri hakkında bilgi toplayın. İşi kurmak için alınması gereken ruhsatın ve izinlerin neler olduğu konusunda bilgi toplamalısınız. Yumurtaların paketlerinde organik ürün diye yazdırabilmek için zaman alıcı ve masrafı çok olan prosedürlere ve standartlara uymalısınız.

Mutlaka Bir İş Planını Hazırlamalı ve Buna Uymalısınız

Pazar hakkında bilgi toplamanız ardından bir iş planını düzenlemeli ve pazarlamada kullanacağınız planı şekillendirmelisiniz. Küçük ölçekte olması düşünülen bir çiftliğin planında yalnızca pazar konusunda bilgi yoktur ayrıca işletme nasıl büyütülür, yumurtaların ücretlendirilmesi, yumurta üretimi için maliyetler nelerdir ve gelecekte kazancınız ne kadar olacak gibi konularda ön hazırlık yapılmalıdır.

Sonraki aşamada ise haftalık olarak kaç adet yumurtayı satışa göndereceksiniz ve bunun için kaç adet tavuk ihtiyacınız var bunlara planda yer verin. Haftalık olarak 10-15 düzine yumurtayı satmak amacınız ise 35-40 belki de biraz daha az tavuğa ihtiyaç duyacaksınız.

 

Tavuk Yetiştiriciliği İçin Çok Çalışılması Gerektiğini Bilin ve Maliyetleri İyi Belirleyin

Şimdi sıradaki aşamada ise yumurtaların fiyatları hakkında hesaplama yapmanız gerekmektedir. Yemlerin ve başka masrafların ayda oluşturacağı gider ne kadar olacak bunlar hakkında iyi ve doğru bir öngörüde bulunmalısınız. Maliyetlere göre kazancının bunları karşılayabilir mi bunun öngörüsünü doğru bir şekilde yapılmalıdır. Bu hesaplamaları doğru bir şekilde önceden tahmin etmek önem taşımaktadır.

Ayrıca bu işte yumurtalar gelir bunun dışında pek bir iş yok diye düşünülmemelidir çünkü bu işi kurmak ve devamlılığını sağlamak için çok çalışılmalıdır bunu iyi bilmelisiniz. Üretkenliğin arttırılması için çok çalışmalı ayrıca pazarlamada da çok çalışmak gerekir.

Tavukların Yetiştirilme Aşaması Nasıldır?

Üretkenliğin arttırılması için yumurta veren ırkları seçmelisiniz. Tavuklar canlı olarak uzun süre dayanmalı bunun için tavukların bulunacağı kapalı mekanın sıcaklığını göz önüne almalısınız. Kuzey bölgelerdeyseniz kışın ışık takviyeleri yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu şekilde tavuklardan en fazla karı elde eder ve yumurtlamaları sağlarsınız.

En kaliteli yumurtayı gezen tavukların verdiğini bilmeli ve seçici müşterilerin lezzetini nasıl fark ettiğini anlayacaklarını bilmelisiniz. Kaliteli ve koyu tonlarda yumurta sarısının tadı daha güzeldir ve müşterilerinizin çoğunluğu bunu bekler. Sürekli çimlerde gezinen tavukların yumurtaları daha lezzetlidir. Bu şekilde daha güzel ve kaliteli ürün alabilmeniz mümkün olacaktır.

Yumurtaları Paketleme ve Satış Aşaması

Yumurtaların toplanmasının ardından satışı için paketleme yapmalısınız. İş planı aşamasında yumurtların paketlenme şeklini de planlamalısınız. Üstünde size ait logo bulunan estetik açıdan göz dolduran bir etikette bastırmanız mümkündür. Yumurta satışında ve paketlerken resmi kuruluşlardan gereken hukuki aşamalara ve yönetmeliklere uymanız gerektiğini bilmelisiniz.

Kar zarar durumu ve işletmenin işleyişi konusunda zaman zaman gözden geçirmeler de yapmalısınız. Bazı konular rayında gitmiyorsa değerlendirmenin yapılması gerektiğini bilmeniz gerekir. Pazar hakkında altyapı hakkında ve hava koşulları hakkında yeniden bir gözden geçirme de yapabilirsiniz.

Yumurta Çiftliğinin Kurulmasında Maliyet Ne Kadar Olur?

Çiftliğin kurulması aşamasında tavukların sayısı, cinsi, çiftlikte kurulacak sistemler ve ne çeşitte bir yumurta üretimi yapacaksınız bu konular maliyetleri etkileyecektir. Tam ve net bir maliyet vermek zor olsa da ortalamada işletmenin ölçeğinin büyüklüğüne göre farklılık gösterecek şekilde 50 Bin TL ile 300 Bin TL arasında bir maliyetle işletmeyi kurma aşamasında karşılaşmanız mümkün olacaktır.

Bu çeşit bir  iş kurmak için bu maliyetlerle karşılaşacaksınız ama çok fazla çalışmanız gerektiğini bilmelisiniz. Üretimde verimliliği arttırmak için ve pazarlamada çok çalışılmalı işletmenin devamını sağlamak için iyi bir öngörü kabiliyetine sahip olmanız gerekir. Bu aşamalarda belirtilen noktalara özen gösterilirse kazançlı iş kurmanız mümkün olabilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2018 - Kazanclifikirler.com