Kazançlı İş Fikirleri, Etkili İş Kurma Teknikleri – Bayilik Veren Firmalar

Otomotiv Sektöründe İş Fikirleri 

07.02.2019
143
Otomotiv Sektöründe İş Fikirleri 

Otomotiv sektörü, bünyesinde çeşitli iş fikirleri barındıran ve hemen herkes için çok uygun olan, geniş bir iş sektörüdür. Oto tamir servisi, oto lastik servisi, oto expertiz servisi ve araç kiralama gibi çok karlı iş kolları bulunmaktadır. Bunlar arasında senin için en çok kazanç getirebilecek olan bir sektör var. Bu sektör ise araç kiralama sektörüdür.

Araba Kiralama Sektöründe Son Durum 

Araba Kiralama Sektörü son yıllarda hızlı yükseliş sergileyen yeni iş fikirleri arasında bulunmaktadır. İnsanların artık gezmeye ve havayolu seyahatlerine çok para harcadığı bir dönem içerisinde olduğumuz için kiralanan araç miktarları her yıl daha fazla artmaktadır. Özellikle 2021 yılına kadar hızlı bir şekilde gelişmesi beklenen araba kiralama sektörü içerisinde, büyük araba kiralama şirketlerinin küçük şirketlere göre daha avantajlı olduğu söylenebilir.

Araba Kiralama İşlemlerinin Bölümleri 

Araba kiralama hakkındaki işlemler genel olarak iş ve seyahat amaçlı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İş amaçlı araba kiralama hizmeti, seyahat amaçlı araba kiralama hizmetine göre daha yaygındır. Ancak seyahat eden insan sayısının artmasıyla bu durumun tersine döneceği beklenmektedir. Sektör içerisindeki arabalar ise çoğunlukla ekonomik, orta dereceli, kompakt, premium ve lüks arabalar şeklinde çeşitlere sahip bulunmaktadır.

Araba Kiralama Sektöründeki Sermaye İhtiyacı ve Rekabet Durumu 

 

Başarılı bir araba kiralama şirketi kurmak senin için kolay bir iş fikri olmayabilir. İlk olarak kiralayacağın arabaları satın almak için büyük bir sermayeye ihtiyaç duyabilirsin. Ancak günümüzde bankaların ve birçok yatırım firmasının sunduğu kredi ve leasing fırsatları ile bu sermayeyi bulmak hiç de zor değil. Diğer taraftan piyasaya girmeden önce, büyük bir rekabet ortamı içinde bulunacağını fakat biraz sistemli çalışmayla bunu alabileceğini unutmamalısın. Küçük çaplı bir araba kiralama şirketi açarak, diğer yerel şirketler ile başa çıkabilirsin, ancak büyük kurumsal araba kiralama şirketleriyle kolayca rekabet edemeyebilirsin. Bu nedenle, küçük çaplı bir araba kiralama firması sahibi olarak, yerel müşterilerin ile güçlü ve yakın ilişkiler kurmalısın. Diğer büyük araba kiralama şirketleri ile ortak olarak birtakım işler yapmaya çalışmalısın. Firmayı açacağın mekan da senin rakip firmalar karşısında daha başarılı olmanı etkileyeceği için, işlek caddelerde ve havaalanı, terminal ve turizm işletmelerinin yakınlarında araba kiralama şirketi kurman senin için çok büyük avantaj sağlayacaktır.

Araba Kiralama Şirketi Açmak İçin Gereken Şartlar 

1) En az 80 metrekare kapalı bir alan

2) İşyerinde yanıcı veya patlayıcı madde bulundurmamak

3)Detaylı olarak çizilmiş yerleşim krokisi

4) İzinsiz mekan değişimi yapılmaması

5) Kapalı mekanlarda LPG’li araç bulundurulmamak

Araba Kiralama Şirketi Açmak İçin Gerekli Belgeler 

1- Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi

2- İki (2) adet fotoğraf

3- Tapu fotokopisi.

4- Yapı hakkında kullanma izni kağıdı.

5- Kiralıksa kira kontratının aslı veya noter tasdikli sureti.

6- Vergi levhası fotokopisi.

7- Cumhuriyet Savcılığından alınacak yeni tarihli sabıka kaydı olup olmadığını gösterir belge.

Araba Kiralama Şirketinin Sahip Olması Gereken  Sigortalar 

1) Mali Sorumluluk Sigortası

2) Kaza Hasarından Feragat

3) Ferdi Eşya Sigortası

4) Ferdi Kaza Sigortası

5) Ticari Araç Sigortası

6) İş Kazası Sigortası

7)  Genel Sigorta

Araba Kiralama Şirketi İle Kazanmanın Yolları 

Öncelikle büyük kurumsal firmalar, havayolu şirketleri ve devlet makamlarına kiralama şirketin ile ilgili teklifler yapabilirsin. Reklam için bütçe ayırmalısın. Firman için bir internet sitesi adresi açarak, müşterilerine çevrimiçi hizmet vermelisin. Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya hesaplarını aktif bir şekilde kullanarak, reklam ve bilgilendirmeler yapmalısın. Yukarıdaki yöntemlere ilave olarak, doğrudan pazarlama usullerini öğrenip, bu sektörde uygulayarak başarılı olabilirsin. Ayrıca belirli günlerde indirim vb. kampanyalar düzenleyip, extra paket seçenekleri de sunmalısın. Ayrıca, premium ve VIP hizmet faaliyetleri de yapmalısın.

Araba Kiralama Şirketi Kurma Maliyeti 

Araba kiralama şirketi açmanın maliyeti için net bir rakam söylemek çok zordur. Çünkü araba filonda ne kadar arabanın bulunacağı ve bu arabaları hangi yöntemle temin edeceğin, işyerinin büyüklüğü, mekanı vb. nedenler maliyeti çok değişken hale getirmektedir. Ancak günümüzde 10 arabaya sahip bir kiralama şirketinin maliyeti 1 milyon TL’yi aşmaktadır. Bu rakam çok yüksek gibi görünebilir. Ancak biraz araştırır ve iyi bir planlama yapabilirsen, yapacağın iş için rahatlıkla uygun bir kredi, sponsor veya leasing firması bulabilirsin.

Araba Kiralama Şirketi Ne Kadar Kazandırır?

En karlı işler arasında bulunan araba kiralama işinden elde edeceğin kazanç, bulunduğun mekana ve senin aktif faaliyetlerine göre değişecektir. İnternet veya bireysel çabalar yoluyla müşteri potansiyelini artırırsan aylık kazancın epey yüksek rakamlara ulaşabilir. Ayrıca kiralık araba fiyatlarının 70-300 TL ortalaması ile seyrettiği günümüzde, günlük en az 100-150 TL’lik bit kiralama hizmeti verdiğin zaman, aylık 3000-5000 civarı kazanç elde etmek senin için çok kolay olacaktır. Müşteri potansiyeli ve toplu üyelik uygulamalarına bağlı olarak bu kazancı 8000-10000 TL’lik rakamlara ulaştırmak senin elinde.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2018 - Kazanclifikirler.com