Kazançlı İş Fikirleri, Etkili İş Kurma Teknikleri – Bayilik Veren Firmalar

Şirketler İçin Chat Botları Oluşturarak Para Kazanma

Şirketler İçin Chat Botları Oluşturarak Para Kazanma

Chatbot terimini muhtemelen daha önceden de duymuşsunuzdur. Günümüzde yapay zeka teknolojisindeki gelişmeler ile amaçlanan tıpkı insan gibi tepki verebilen, insan gibi konuşabilen hatta yazabilen yazılımlar geliştirmek. İşte onlardan birisi de chatbot yazılımları. Bu yazılımlarla şirketler müşterilerinin ihtiyaçlarını 7 gün 24 saat kesintisiz olarak karşılayabiliyor. Aynı zamanda sosyal medya eleman ilanları platformlarını da her zaman en iyi şekilde yönetebilme imkanına sahip oluyor. Şirketler için chatbotlar geliştirerek para kazanan milyonlarca insan bulunuyor. Bu kişiler ciddi manada paralar kazanıyorlar. Üstelik zamana ve mekana bağlı kalmadıklarından ötürü freelance çalışarak vakitlerini diledikleri gibi kullanabilme avantajına sahip oluyorlar. Eğer siz de freelancer olarak chatbot yazılımlarıyla şirketlerin müşteri hizmetleri ihtiyacını karşılamak istiyorsanız bu yazımız tam da size göre… Hadi başlayalım.

Chatbot Araçları

Yeni başlayanlar için chatbot araçlarıyla chatbot nasıl yapılır ve şirketlerin ihtiyaçlarına yönelik bir chatbot nasıl üretilir görmenizi sağlıyoruz. Her şeyin bir üretim atölyesi var bu işin de mutfağı elbette araçlardır. Gerekli araçlar bizim chatbot yapabilmemiz için olmazsa olmaz malzemeler. Yeni başlayanlar düzeyinde tavsiye niteliğindeki chatbot oluşturma araçlarını şu şekilde sıralamamız mümkün olabilir:

  • Facebook Messenger
  • Telegram Bots
  • API.ai
  • Slack

Bu araçlar uzar da uzar. Fakat hem yeni başlayanlar için kafa karıştırmamak hem de basit olarak gerçekleştirmek için şimdilik bunları bilmek yeterli olmaktadır.

Nasıl Yapılır?

Şimdi de chatbot oluşturma işleminin  eleman aranıyor en pratik haliyle nasıl yapılabileceği üzerinde durmamız gerekir. Chatbot aslında robot insan servisidir. Genellikle şirketler tarafından chatbot yazılımlar müşteri hizmetleri departmanı için tercih edilir. Böylelikle personele ödenek için ayrılan bütçeden tasarruf edilmesi mümkün olacaktır. Chatbot oluşturanlar arasında en saygın şirketlerin hemen hemen hepsi gelmektedir.

Özellikle şirketlerin İK (insan kaynakları) departmanlarında sıklıkla bu işlem kullanılmakta ve otomatik mesaj gönderimiyle tıpkı bir insan gibi davranılmaktadır. Bu özellikler ele alındığı zaman her halükarda chatbot sürecinin her açıdan dikkat çeken yanlarının olduğunu kesinlikle belirtmemiz gerekecektir.

  • Öncelikle hangi alanda chatbot oluşturacağınıza karar verin. (İnsan kaynakları, müşteri hizmetleri departmanı vs.)
  • Chatbotunuzu kurabileceğiniz en pratik servis sağlayıcıları arasında beepboop ve chatfuel gibi servisler geliyor.
  • Sunucunuzu belirleyin.
  • Son olarak kullanmak istediğiniz mecrayı (Facebook, Instagram, CRM yönetimi vs) belirledikten sonra artık siz de chatbot oluşturmuş demeksiniz.

Ne Kadar Kazanılır?

Şirketler müşteri hizmetleri departmanı ve insan kaynakları departmanı için chatbot oluşturan yazılımcılarla freelance çalışıyor. Bu çalışanlarının ofiste tam zamanlı sermayesiz iş fikirleri çalışanları gibi tüm sosyal ve yan haklarını karşılıyor. Öte yandan uyguladığı fiyat politikası da gerçekten de yüksek. Yeni başlayan deneyimsiz chatbot tasarımcıları başlangıç maaşı olarak 5.500-6.000 TL arasında kazanç elde edebiliyor. Elbette bu bir kuruma bağlı olarak çalışanlar için geçerlidir. Bunun yanı sıra şirketleri tamamen kendiniz bularak daha çok kazanma imkanı elde edebilirsiniz.

Şirketlere Nasıl Ulaşılır?

Freelance yani serbest zamanlı çalışanlardan birisi olarak chatbot oluşturarak siz de hem çalışma saatlerinizi kendiniz ayarlayacak hem de bu işten ciddi anlamda kazanç sağlayacaksınız. Çalışmalarınızı (portföy) ülkemizin önde gelen şirketlerin İK birimleriyle paylaşarak genel başvuruda bulunabilir ve ileride oluşabilecek açık pozisyonlar için değerlendirmeye alınmanızı sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra kariyer sitelerinden de freelance iş başvurusunda yazılım ile ilgili tüm iş ilanlarına ön yazınızı belirterek başvurabilirsiniz. Böylelikle seçilme şansınızı arttırabilirsiniz. Hatta yabancı dil biliyorsanız yurt dışına çıkabilir kesinlikle hayal dahi edemeyeceğiniz paralar kazanabilme imkanını sizler de her anlamda yakalayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2018 - Kazanclifikirler.com