Kazançlı İş Fikirleri, Etkili İş Kurma Teknikleri – Bayilik Veren Firmalar

Topraksız Tarım Sektöründe İş Fikirleri

Topraksız Tarım Sektöründe İş Fikirleri

Yetersiz tarım alanları ve artan nüfus etkileri ile yeni girişimcilik fikirleri arasında topraksız tarım giderek yaygınlaşıyor. Pek çok yatırımcının göz bebeği haline gelen topraksız tarım uygulamalarında maliyet m2 başına 60 Euro olmaktadır. Bu yöntemde toprak yerine volkanik kayalar kullanılıyor. Değişik mineraller ve su perlit ve taş yünü maddelerine enjekte edilir. Günümüzde yeni yeni keşfedilen bu yöntemin ileri ki dönemlerde çok daha fazla uygulanacak bir yöntem olacaktır.

Topraksız Tarım Nasıl Yapılır?

Bu yöntemde geleneksel tarıma göre 5 kat daha fazla verim elde ediliyor. Bu da normal üretim metotlarına göre çok daha karlı metottur. Topraksız tarımda daha lezzetli ve sağlıklı ürünler üretilmektedir. Aşırı sulama, ilaçlama ve gübreleme gibi uygulamalara ihtiyaç duyulmadan yapılan bu metotta daha hijyenik bitkiler yetiştirilebilir. Bu metot ta ürün yetiştirebilmek bilgisayar kontrollü bir sisteme ihtiyaç duyulur.

IR ve UV ışınlarının ürünlere ulaşmasını engelleyecek sera malzemesi de kurulum aşamasında ihtiyaç duyulur. Arazi ihtiyaçlarında ise satın alma ya da kiralama gibi farklı yöntemlerle ihtiyaçlar karşılanabilir. Özel sulama yöntemleri ile bitkilerin ihtiyacı olan vitaminler ve mineraller bitkilere ulaşabilir. Bilgisayar kontrolü ile buhar düzeyi, nem dengesi ve ısıtma sistemi kontrolü yapılabilir.

Topraksız Tarım Kimler Tarafından Yapılabilir?

Bu alanda geleceğin en karlı i iş kurma fikirleri arasında yer alan topraksız tarım için sermaye ve sektör bilgisi gereklidir. Bunun yanında kredi desteğinin sağlanması da iş yerinin kar edene kadar maliyetler alanında ihtiyaçlarınızı karşılaması açısından gereklidir.

Topraksız Tarım Maliyetleri

Diğer tarım maliyetine göre çok daha düşük maliyet oranları bulunan topraksız tarımda verimde nerede ise 5 kat daha fazla olabiliyor. Plastik seralar tercih ettiğinizde m2 başına 60 Euro masrafınız olabilir. Cam seralarda bu rakamlar 70- 75 Euro tutarlarına kadar çıkabiliyor. Bir dönümlük bir alanda yapılacak topraksız tarım çalışmaları için 70- 75 bin Euro masraflar ortaya çıkabilir. Yatırımın geri dönüş süreci 2 ile 5 yıl arasında değişiyor. Bu süre tercih edilen çeşide göre farklılık gösterir. Pomza ve perlit gibi materyallerle hazırlanan bu iş oldukça karlı işler arasında sayılabilir.

Topraksız Tarım Ürünleri Pazarı

Topraksız tarım ürünlerinin ihracat alanında herhangi bir engeli bulunmuyor. Ürünler genel olarak zincir marketlere satılırken kilo yerine paketlenerek satılmakta ve fiyatlar bu paketlere göre hesaplanmaktadır. Sektör içerisinde bir dönemlerde üretimin yüzde ikisi kazanç olurken artık yüzde 10’nu kazanç olmaktadır. İç ve dış piyasada oldukça karlı oranlarda ürünlerin pazarlanması mümkündür. Dünyanın son dönemlerde tarım sektörüne saha fazla odaklandığı görülebilir. Bunun temel nedeni fiyatlardaki yüzde 50’lere varan fiyat artışlarıdır. Bu nedenle sarsılan dünya ekonomisi yeni genişlemelerle yeniden ayağa kalkmayı planlıyor.

Topraksız Tarım Yaparak Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Ülkemizde sera alanları 300 bin dönüm civarındadır. Ortalama işletme başına sera alanı ise 3 dönüm civarında olabiliyor. Seracılık ile uğraşan aile sayısı da ortalama 120 bin olmaktadır. Bu nedenle topraksız tarım ile dönüm başına örneğin domates için 35 ton verim elde edilebiliyor. Renkli biber olarak düşünülürse 15 tonda bu rakam kalabiliyor. Bu alanda para nasıl kazanılır araştırmalarınızda sermayenize ve alandaki tecrübenize göre seçimler yapmalısınız. Harcadığınız yatırım tutarını birkaç yıl içinde geri kazanabileceğiniz bu yöntem, ilerleyen dönemlerde çok daha popüler bir hal alacaktır. Ve verim alanında çok daha fazla kar getirdiği için, daha kaliteli üretimler sunduğu içinde daha çok bu alandaki ürünler tercih edilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2018 - Kazanclifikirler.com