Kazançlı İş Fikirleri, Etkili İş Kurma Teknikleri – Bayilik Veren Firmalar

Turist Rehberliği Yaparak Para Kazanma

Turist Rehberliği Yaparak Para Kazanma

Ne iş yapabilirim diyorsan senin için eğlenceli ve heyecanlı bir önerimiz var. Ülkemiz; konumu, denizleri, tarihi, travertenleri, dağları, nehirleri, kaplıcaları, doğal güzellikleriyle tam bir turizm cennetidir. Yerli ve yabancı turist sayısının gün geçtikçe artması turizm sektörünü büyütmekte ve yeni iş kapıları da açmaktadır. Turist rehberliği de turizm sektörünün ayrılmaz bir parçasıdır. Turist rehberliği ülkemizde para kazandıran, eğlenceli işlerden biridir.

Nasıl Turist Rehberi Olurum?

Turist rehberi olabilmek ve bunu yasal yollardan yaparak para kazanma için iki yol vardır. Bu yollardan birincisi üniversitelerin turizm rehberliği, seyahat acenteciliği, turizm ve rehbercilik, seyahat işletmeciliği, turizm ve otelcilik bölümlerinden birinden mezun olmalı ve YDS dil sınavına girerek bu sınavdan en az 75  puan almalıdır. Bu iki şartı sağlayan kimse zaman zaman açılan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Profesyonel Turist Rehberliği Kursları sınavına girmeye hak kazanır. Bu sınav genel kültür ve yabancı dil alanında yazılı sınav; yabancı dil ve mesleki alanda sözlü sınavlardan oluşur. Bu sınavlar sırayla uygulanmakta olup hepsini kazanan kişi Profesyonel Turist Rehberliği kursuna kayıt olur ve 7 ay boyunca yaklaşık 560 saat süren bir eğitimden geçer.  Bütün eğitimlerin tamamlanmasının ardından 36 gün süren zorunlu bir yurtiçi seyahat süreci başlamaktadır. Burada maalesef bütün masraflar kursiyere aittir. Bunu da tamamladıktan sonra alınan eğitim dahilinde yazılı ve sözlü sınavlar yapılır ve bu sınavları da başarı ile veren kişi “Profesyonel Turist Rehberi Kokartı” alarak turist rehberliğine başlar. Eğer kişi ilgili bölümlerden mezun değilse Bakanlığın açtığı kursları takip eder ve bu kurslara katıldıktan sonra yukarıdaki adımları izler.

Buraya kadar anlattıklarımız senin gözünü korkutmuş olabilir. Süreç uzun, masraflı ve zor gibi gözükse de işin mahiyeti gereği bu yollardan geçilmesi gerekmektedir. Yaklaşık bir yıl sonunda tamamlanan süreçte kokartını aldığında kazanacağın para ve edineceğin deneyimler seni oldukça tatmin edecektir.

Turist Rehberinde Olması Gereken Temel Özellikler

Bir turist rehberi sabırlı, dikkatli, sakin ve sıcakkanlı olmalıdır. İnsanların gezilerinde keyifli vakit geçirmelerini sağlamalı, yeterli dil seviyesi ile anlatılarını yapabilmeli ve soruları cevaplayabilmelidir. Prezantabl bir görünüş, güleryüz ve anlaşılır dil, yüksek genel kültür ve detaylı bilgi; iyi ve aranan bir turist rehberinin özellikleri arasındadır.

Turist Rehberliği Çalışma Koşulları

Bir turist rehberi, tek bir turiste de rehberlik edebileceği gibi bir turist kafilesine de rehberlik edebilir. Bu rehberlik hizmeti bazen birkaç saat, bazen bir gün, bazen de haftalarca sürer. Serbest çalışan bir rehber çalışma düzenini kendisi belirler. Tur operatörlerinin veya şirketlerinin düzenledikleri turlar kapsamında anlaşmalı olarak faaliyet gösteren rehberler ise turun işleyiş düzenine göre rehberliğini icra eder. Örneklemek gerekirse bir haftalık bir Ege turu boyunca rehberlik yapan kişi o hafta serbest süreler dışında turistlere rehberlik hizmeti verir. Müzelerde görevli olarak çalışan turist rehberlerinin çalışma saatleri müzenin açık olduğu saatlerle sınırlı olup müzelerin birçoğu pazartesi günleri ve mesai saatleri dışında kapalıdır. Eğer özellikle konaklamalı turlar düzenleyen bir tur şirketi ile çalışacaksan uzun süre evinden uzakta olmayı, uzun ve yoğun ama bir o kadar da eğlenceli olan çalışma koşullarını dikkate almalısın.

Turist Rehberi Ne Kadar Kazanır?

Kokart sahibi profesyonel turist rehberleri için Bakanlık her yıl taban fiyat belirlemekte olup bu fiyatlar altında çalıştırılman mümkün değildir ve suçtur. 2018 yılı için Bakanlık tarafından belirlenen fiyatlar günlük turlarda ücret 387,00-TL, transfer durumunda 195,00-TL, gece yapılacak turlarda 195,00-TL, ve paket turlar için 467,00-TL’dir. Bu fiyatlar taban fiyatlar olup deneyimli ve başarılı bir rehber bu fiyatların 2-3 katını kazanabilmektedir. Aylık ücretle çalışacak bir rehberin aylık maaşı ise en az 3.870,00-TL’dir. Eğer özverili bir şekilde emek vererek çalışırsan bir süre sonra aylık 7.000,00-TL ile 10.000,00-TL arasında bir kazanç elde edebilirsin. Ek gelir konusunda zengin bir iş koludur.

Turist Rehberliğinin Devamlılığı

Profesyonel turist rehber kokartı her yıl yeniden izin alınarak güncellenmelidir. Kasım, aralık ve ocak aylarını kapsayan bu süreçte Bakanlık aracılığı ile tüm işlemler yapılmaktadır. Ayrıca her yıl biri Bakanlık tarafından karşılanan 3 eğitime katılmak zorundasın. Bu kriterleri yerine getirdiğin müddetçe ömrün boyunca çalışabilirsin.

Yurt Dışında İş İmkanı  

Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın aldığı kararlar neticesinde yurt dışı turları düzenleyen firmaların, yurt dışı gezilerinde rehber çalıştırma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak müşterilerine bir ayrıcalık olarak sunabilir. Bu tarz çalışan bir şirkette sen de yurt dışı gezileri için rehberlik hizmeti verebilirsin. Bu işi devamlı olarak yurtdışında yapmak istiyorsan Türkiye’den aldığın belgeler ile gideceğin ülkenin resmi işlemlerini yerine getirip işini yapabilirsin. Turist rehberliği ile ilgili daha detaylı bilgiler ve izlenecek yollar Bakanlığın ve TÜRSAB’ın ( Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği) resmi internet sitesinde açıklanmaktadır. Seyahat etmeyi seven; kültür, arkeoloji ve tarihe meraklı biriysen turist rehberliği tam sana göre bir iştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2018 - Kazanclifikirler.com