Kazançlı İş Fikirleri, Etkili İş Kurma Teknikleri – Bayilik Veren Firmalar

Zerdeçal Yetiştirerek Para Kazanın

Zerdeçal Yetiştirerek Para Kazanın

Günümüzdeki en çok kazandıran girişimcilik fikirleri arasında zerdeçal yetiştiriciliği yer alıyor. Sağlıklı beslenme trendleri arasında altın çağını yaşayan zerdeçal artık marketlere taze olarak ta satılmaya başladır. Yerli üretimler için Antalya kolları sıvamış durumdadır. Baharat olarak çorbalara, salatalarda kullanılmakta ve özellikle tatlılarda geniş yer almaktadır. Şifalı ürünler arasında öne çıkan bu bitki hücreleri kansere karşı güçlendirici etkileri ile de tercih ediliyor. Ürünün artan popülaritesi ticari değerini de fazlası ile yükseltmiştir.

Zerdeçal Nasıl Ekilir?

Zerdeçal sap ve kök kısmı için ekilir. Bu bitkiyi ekmek için tohum değil de bitkinin kökü kullanılmaktadır. Manavdan ya da marketten aldığınız zerdeçal köklerini ekerek bitkiyi elde edebilirsiniz. Zerdeçal bitkisinin tamamen olgunlaşması 8 ile 10 ay arasında olmaktadır. Özellikle sıcaklığın 18 derece altına düşmemesi önemlidir. Ekileceği toprağın su geçirimi olması önemlidir. Özellikle su drenajının düzgün bir şekilde yapılması ile hemen hemen her toprakta üretimi söz konusudur. Ancak killi ve kalın topraklarda üretim zor olur. Bitki büyüme aşamasında sık sık sulanması önemlidir. Hem yaprağı, hem de kökleri yenilebilir olan bu bitki, tamamen olgunlaştığında hasat edilir. Bu nedenle en iyi iş kurma fikri olarak kullanılabilir ve bu alanda yapılacak girişimlerde yüksek aralıklarda kazançlar elde edilebilir. Tropikal iklimlerde daha çok yetişen bitki uygun alanlarda da üretilebilir.

Zerdeçal Nasıl Üretilir?

Üretim için deniz seviyesinde araziler gereklidir. Antalya da yapılan ilk denemelerde göre bitkinin daha çok sıcağı sevdiği görülüyor. Sera kurulumu ile işe başlayabilirsiniz. Sulama ekipmanları da ürünün yetiştirilmesi aşamasında çok gereklidir. Kullanılacak arazinin en az beş yıl boyunca tarım yapılmamış olması gereklidir. Çünkü ürünlerde herhangi bir zirai ilaç kalıntısı olmaması talep ediliyor. Kurulum aşamasından sonra hasat için bir yıl bekleniyor. Ocak, Şubat gibi ekilen ürün, Ekim ya da Kasım aylarında hasat edilmektedir. Bir dönümlük bir arazide yapılan ekimlerde bir ton zerdeçal elde edilebilir. Toz halinde ya da taze olarak talep ediliyor. Bir ton zerdeçal toz haline geldiğinde 50 kg ürün ortaya çıkıyor. Zerdeçal büyük bir bitki olduğu için en az 40 cm saksılarda üretilebilir.

Zerdeçal Üretimi Maliyeti

Ekipmanları, sulama ve sera kurulumları ile birlikte 100 bin TL masraf yapılıyor. Ürün anti oksidan özelliği taşıyor. İltihap giderici, sindirim sistemi üzerinde de çeşitli faydaları ile bilinen zerdeçal yemeklere lezzet katmasının yanında doğal bir şifa kaynağıdır. Ülkemizde daha çok Peru üzerinden ihracatla satın alınıyor.  Zerdeçal soğuk havayı hiç sevmiyor. Bu nedenle ilk yatırımı biraz maliyetli olabilir.

Zerdeçalın Ülkemizdeki Pazarı

2017 yılı içerisinde 20 ton zerdeçal satışı yapılmış  ve 2018 yılının son çeyreğine gelindiğinde bu rakam 43 tona ulaşmıştır. Bu da ürüne olan talep artışının en net göstergesidir. Pazarlama konusunda hiç sıkıntı çekmeyeceğiniz bir ürün olan zerdeçal; küçük aktarlardan marketler zincirlerine kadar her alanda talep ediliyor. Bu nedenle para nasıl kazanılır araştırmalarınız için zerdeçal biçilmiş bir kaftandır. En çok toz baharat olarak ilgi görmektedir. 2018 yılından bu yana taze olarak ta satılmaya başlanmıştır.

Zerdeçal Yetiştiriciliği İle Ne Kadar Kazanırım?

Bir dönüm hasat edildiğinde 50 kg toz ürün çıkıyor. Bu da 2500 TL kar anlamına gelir. Taze olarak ta yapılmakta ve çok fazla talep görmektedir. Ülkemizin her yerine tarladan sofralara şeklinde pazarlama çalışmaları yapılabilir. 10 dönümlük bir ekim yaptığınızda 25000 lira kar elde edersiniz. Birkaç yıl içerisinde ilk açılıştaki masrafınız çıkacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2018 - Kazanclifikirler.com